30. 9. 2019

MAREK KOZÁK

NOVĚ 1. 6. 2020

MIROSLAV SEKERA

NOVĚ 15. 6. 2020

NajponK 

11. 5. 2020

Karel Košárek 

CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2019/2020

6. 4. 2020

MIROSLAV SEKERA

Do povědomí hudební veřejnosti vstoupil Miroslav Sekera jako jeden z nejnadějnějších talentů, který má „našlápnuto“ mezi českou hudební elitu a interprety světového dosahu. Veškerá očekávání naplnil měrou vrchovatou. Publikum okouzluje excelentní technikou přípravou, soustředěným výkonem, obrovským nábojem, hloubkou projevu a interpretačním pojetím, které vyvěrá z porozumění a úcty k záměru autora. Nadto z jeho tónů vyzařuje neokázalá skromnost, pocit klidu a harmonie i neskutečné napětí, ovšem podané s hravou lehkostí a bez pódiových afektů. Je nejen vynikajícím sólistou, jehož repertoár se vyznačuje nebývale širokým stylovým záběrem, ale i nesmírně citlivým spoluhráčem.


Miroslav Sekera (*1975) hraje na klavír od tří a půl let, kdy si jeho nevšedního talentu všimla profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem studoval též hru na housle. Díky tomu si zahrál v šesti letech roli malého Mozarta v oscarovém filmu Amadeus Miloše Formana. Po přijetí na Pražskou konzervatoř se rozhodl věnovat již jen klavíru, ovšem návštěvníci Pražského jara mají v živé paměti jeho skvělé vystoupení s Josefem Špačkem, kdy si v rámci přídavku vyměnili nástroje a Sekera zahrál bravurně na housle. Získal ocenění v mnoha významných soutěžích, například v roce 2002 na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. V roce 2006 vydal sólové album s díly Johannese Brahmse, Domenica Scarlattiho a Moritze Moszkovského. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál tři CD v USA. Na jaro 2020 chystá album pro Supraphon, pro nějž již v roce 2013 natočil CD s Josefem Špačkem. 


Kromě houslisty Špačka pravidelně spolupracuje s hornistou Radkem Baborákem, houslistkou Olgou Šroubkovou či mezzosopranistkou Dagmar Peckovou. Jeho sólové recitály v pražském Rudolfinu v roce 2016 s programem sestaveným ze skladeb Fryderyka Chopina a Franze Liszta se staly senzací sezóny, v listopadu 2018 oslnil publikum Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného: „Sekera tahal za nitky zvukových možností klavíru lehkostí pírka, ale posluchače strhl do svého světa hudební magie silou orkánu“ (Harmonie, prosinec 2018).