MARTIN KASÍK

5. 10. 2020

KRISTINA BARTA

9. 11. 2020

NIKOL BÓKOVÁ 

22. 3. 2021

LUKÁŠ KLÁNSKÝ

>> 17. 6. 2021 <<

Kristina + Nikol

 Fresh Music Talks

ZDE

CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2020/2021

22. 3. 2021

NIKOL BOKOVÁ

Nikol Bóková, vzděláním interpretka klasické hudby, překračuje ve své autorské tvorbě svobodně a bez jakýchkoli předsudků hranice hudebních žánrů, fascinovaná možnostmi, které jí tento přístup nabízí. Její recitál pro Hybatele rezonance umožní divákům nahlédnout do obou zjejích světů, tedy klasického i autorského.

Nikol Bóková je vzděláním a zaměřením především interpretka klasické hudby s repertoárem od baroka až k soudobé hudbě. Pravidelně spolupracuje s předními českými orchestrálními tělesy, mj. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž také – již vdevíti letech – poprvé vystoupila jako sólistka. V roce 2018 ukončila studia na JAMU v Brně, během nichž absolvovala také roční stipendium na Akademii Karla Szymanowského v Katovicích. Vítězství v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015, na níž interpretovala dílo Oskara Nedbala, ji inspirovalo (ve spolupráci sČeským rozhlasem) k vydání historicky první kompletní nahrávky dosud téměř neznámého klavírního díla tohoto skladatele. 

Své první, ryze autorské album s názvem Inner Place nahrané v klasické sestavě jazzového tria klavír–kontrabas–bicí vydala vroce 2019 na labelu Animal Music. Nahrávka čerpá z jazzu, klasické hudby a minimalismu, částečně i z populární hudby.

Nikol své skladby často zapisuje vlastním originálním způsobem s důrazem na harmonické funkce, významné melodické prvky a intervaly a neváže se jazzovými pravidly a schématy. „Své skladby považuji spíše za ‚písničky‘, ve kterých mohu bezprostředně vyjádřit příběh. Oproti klasice to vnímám jako přímočařejší a v jistém smyslu jednodušší vyjádření svých emocí. A necítím potřebu zařazovat se do určitého žánru,“ říká o své tvorbě autorka. Zkušenosti získané interpretací klasické hudby, povětšinou té z 20. století, se však v její autorské tvorbě jednoznačně obtiskly, a to jak v kompozičním, tak interpretačním slova smyslu.

: ve spolupráci

: mediální partneři