CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2022|2023

24. 10. 2022  |  19:30

KRISTINA BARTA

Pianistka a skladatelka Kristina Barta si získává čím dál větší pozornost evropské jazzové scény. Vpřevážně mužském světě působí jako nepřehlédnutelná jazzwoman a velvyslankyně české scény, jež si kráčí vlastní osobitou cestou a jejíž styl recenzenti popisují jako „ohnivý, výrazný a tvrdošíjně výmluvný“. Vhled do jejího hudebního světa nabídl věrnému publiku série Hybatelé rezonance záznam Fresh Music Talks, jenž ji představil vmimořádném setkání s Nikol Bókovou. 

Do posluchačského povědomí se Kristina Barta jasně zapsala hned debutovým albem EMA29 z roku 2017 vydaného v Rakousku, jehož přípravou strávila tři roky života. Kritici nešetřili chválou a vyzdvihli zejména zpěvné melodie, osobitý přístup a nové pojetí jazzových standardů. Kristina intenzivně koncertuje nejen doma, ale i vzahraničí. Vystoupila již na celé řadě renomovaných jazzových platformách, mj. na přehlídkách Jazzahead! v Brémách, na Montreaux Jazz Festivalu, Steyr Jazz Festivalu, Jazzd’or ve Štrasburku, D’Jazz Nevers či vberlínském klubu A-Trane a vBimhuisu – koncertním sálem určeném přímo pro jazz a improvizovanou hudbu v Amsterodamu.

Kristinu Barta formovala Konzervatoř Jaroslava Ježka a následně HAMU ve třídě profesora Karla Růžičky. Vystupuje sólově i se svou sestrou, jazzovou zpěvačkou a hornistkou Martinou Barta a podílí se též na řadě různých projektů. První studiové nahrávky vydala již v roce 2011 se svou skupinou Kikina B. Získala řadu zahraničních i tuzemských ocenění, například cenu JazzPrix (2015) či Cenu OSA za nejlepší jazzovou kompozici (skladba Find Peace of Mind) roku 2016. Ve stejném roce nominoval Český rozhlas její formaci Kristina Barta Trio (s baskytaristou Janem Fečem a bubeníkem Markem Urbánkem) do soutěže Euroradio Jazz Competition, ve které se probojovalo do finále a vystoupilo na finálovém večeru soutěže v Amsterodamu. Vroce 2017 získala první cenu za svou individuální hru na klavír v polské soutěži Powiew Młodego Jazzu.

Od roku 2015 koncertuje vklubech i na jazzových festivalech, nejprve s ansámblem Kristina Barta Trio, od roku 2019 s kvartetem Event Horizon (Kristinu za klavírem doplňuje saxofonistka Nela Dusová, kontrabasista Peter Korman a bubeník Marek Urbánek), se kterým nahrála též své poslední album Love and Passion (Alessa Records, 2021) skompozicemi soriginálními texturami, kontrapunkticky vrstvenými a harmonicky velmi bohatými. Nahrávka sklidila nadšenou chválu kritiků, kteří skladby oceňují jako „nespoutaně kreativní a svou kvalitou naprosto srovnatelné se zahraniční tvorbou“.

 

: ve spolupráci

: mediální partneři

Tyto stránky používají cookies