CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2022|2023

29. 5. 2023  |  19:30    

MATYÁŠ NOVÁK

Čtyřiadvacetiletý Matyáš Novák patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. Seznam soutěží, jichž se súspěchem zúčastnil, zabírá vjeho biografii (stejně jako soupis ocenění) opravdu mnoho řádků. Letos se jako jediný Čech ztéměř tří stovek přihlášených interpretů dostal mezi šestici finalistů jubilejního 20. ročníku soutěže vSantanderu, jež je odbornou veřejností řazena knejprestižnějším kláním svého druhu. Byť se vítězem nestal, spocitem radosti konstatoval: „Někdy člověk zvítězí, a cítí se poražený, jindy zůstanou vavříny na dosah, ale připadá si jako vítěz.“

Matyáš Novák začal hrát na klavír v pěti letech. Absolvoval Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové a Konzervatoř Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové. V současné době je studentem Akademie múzických umění ve třídě prof. Ivana Klánského (jenž získal mimochodem vsoutěži vSantanderu vroce 1976 druhé místo) a také věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského. 

Každoročně odehraje na několik desítek koncertů vČeské republice i vzahraničí. Se svými recitály se představil již vmnoha zemích Evropy, dále v Thajsku a vUSA. Vletech 2015 a 2016 absolvoval dvě úspěšná koncertní turné po Číně, vroce 2017 debutoval vnewyorské Carnegie Hall. Vtémže roce vydal debutové CD scyklem Ference Liszta Léta putování: Rok první: Švýcarsko a se stal jedním ze tří hudebníků, kteří obdrželi CME International Performing Arts Grant – ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey.

Matyáš Novák je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, pravidelně spolupracuje též sřadou orchestrů, například s Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražským komorním orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín či Bergenskou filharmonií. Je zván na domácí i zahraniční festivaly a své interpretační umění dále rozvíjí na mistrovských kurzech pod vedením nejlepších umělců svého oboru, mimo jiné Vladimira Ashkenazyho, Grigoryho Guzmana, Anttiho Siiraly, Andrey Bonatty, Davida Kuykena či Leonida Margaria. 

Zohromujícího počtu úspěchů v mnoha národních a mezinárodních soutěžích zmiňme alespoň absolutní vítězství v Mezinárodní soutěži mladých hudebníků Concertino Praga (2015) vkategorii duo, Grand Prix na soutěži Evangelia Tjiarri vkyperské Larnace (2015), první cenu vsoutěži Jenö Takács Klavierwettbewerb (2016) či Bradshaw & Buono International Piano Competition (2017) a druhou cenu a Steinway Prize na Mezinárodní soutěži Edvarda Griega v norském Bergenu (2018). 

Matyáš Novák se věnuje výhradně klasické hudbě – jiné druhy ho, jak říká, nepřitahují. Inklinuje zejména kBachovi a Mozartovi, jeho opravdu srdeční záležitostí je hudba Lisztova. Je také milovníkem železniční dopravy a chovatelem nejrůznějších druhů slepic. 

 

: ve spolupráci

: mediální partneři

Tyto stránky používají cookies