CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2022|2023

3. 10. 2022  |  19:30

NIKOL BÓKOVÁ

Nikol Bóková překračuje ve své autorské tvorbě svobodně a bez jakýchkoli předsudků hranice hudebních žánrů, fascinovaná možnostmi, které jí tento přístup nabízí. Díky unikátní kombinaci klasicky školeného interpretačního mistrovství a kompozičního talentu patří mezi největší tuzemské talenty klavírní hry. Posluchači série Hybatelé rezonance mohli její tvorbu poznat prostřednictvím záznamu Fresh Music Talks zdubna 2021, mimořádného setkání Nikol Bókové a Kristiny Barta natočeného vdobě pandemie. Tentokrát nahlédneme do obou jejích světů – klasického i autorského – na samostatném recitálu.

Nikol Bóková je vzděláním interpretka klasické hudby s repertoárem od baroka až po soudobou hudbu, se zvláštním zaměřením na hudbu 19. a 20. století. Vystupuje s řadou předních českých těles, mj. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž také – již vdevíti letech – poprvé vystoupila jako sólistka. Byla hostem řady festivalů jako JazzFestBrno, Americké jaro, Janáčkův máj či Summartónar na Faerských ostrovech. 

Studia na JAMU vBrně ukončila v roce 2018. Během nich absolvovala také roční stipendium na Akademii Karla Szymanowského v Katovicích. Vítězství v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015, na níž interpretovala dílo Oskara Nedbala, ji inspirovalo (ve spolupráci sČeským rozhlasem) k vydání historicky první kompletní nahrávky dosud téměř neznámého klavírního díla tohoto skladatele. 

Klasická hudba je však jen jednou zhudebních cest, po kterých se slehkostí a radostí vydává. Vroce 2019 vydala své první autorské album s názvem Inner Place (Animal Music), jež čerpá z jazzu, klasické hudby, minimalismu a částečně i z populární hudby. O rok později vydala CD Unravel, na němž inovativně spojila obtížné skladby pro klasický sólový klavír vsuverénním provedení svlastními kompozicemi. Knahrávání svého třetího alba Prometheus (2021), za něž získala Cenu, přizvala velké jazzové osobnosti Davida Růžičku a Jaromíra Honzáka a světově uznávaného hornistu Radka Baboráka. Titulní kompozici Prometheus ocenila OSA jako nejlepší jazzovou skladbu roku 2020. Své zatím poslední autorské album Elements vydala v březnu tohoto roku. Nahrávka vpodání jazzového kvarteta je zároveň prvním titulem vydavatelství Soleil et Pluie, jež založila s vizuálním umělcem Janem Valou. Výsledkem jejich spolupráce je též projekt Cataplasm, přes který Nikol prezentuje svůj hudební svět.

Nikol Bóková své skladby často zapisuje vlastním originálním způsobem s důrazem na harmonické funkce, významné melodické prvky a intervaly a neváže se jazzovými pravidly a schématy. „Své skladby považuji spíše za ‚písničky‘, ve kterých mohu bezprostředně vyjádřit příběh. Oproti klasice to vnímám jako přímočařejší a v jistém smyslu jednodušší vyjádření svých emocí. A necítím potřebu zařazovat se do určitého žánru,“ říká o své tvorbě autorka. Zkušenosti získané interpretací klasické hudby se však do její autorské tvorby jednoznačně obtiskly, a to jak v kompozičním, tak interpretačním slova smyslu.

 

: ve spolupráci

: mediální partneři

Tyto stránky používají cookies