CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2022|2023

3. 4. 2023  |  19:30

TEREZIE FIALOVÁ

Terezie Fialová, jež se až do dvaceti let věnovala na vrcholné úrovni nejen klavíru, ale též houslím, se jako jediná česká pianistka zúčastnila prestižních mistrovských kurzů Verbier Festival Academy ve Švýcarsku. Její debut na mezinárodním festivalu komorní hudby v americkém Newportu kritika označila jako „neskutečně ohromující vystoupení s příslibem skvělé umělecké dráhy“. Recitál vAnežském klášteře osobitě reflektuje náročné covidové období a ukazuje šíři její repertoáru, vněmž nechybí současná díla.

Terezie Fialová je sólovou hráčkou i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních sólistů, sorchestrem debutovala již jako dvanáctiletá. Absolvovala pražskou HAMU (ve třídě Ivana Klánského) a komorní hru na Hochschule für Musik und Theater Hamburg (pod vedením Niklase Schmidta). Je laureátkou řady mezinárodních soutěží v Itálii, Nizozemí i Rusku. Své klavírní umění rozvíjela též na řadě mistrovských kurzů pod vedením Menahema Presslera, Ference Radosze, Josepha Kalichsteina, Valentina Erbena, Markuse Tomase, Emanuela Axe ad. Podobně dlouhý je výčet prestižních mezinárodních přehlídek, na nichž hostovala: Pražské jaro, Dvořákova Praha, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl, Lípa Musica, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a Kutná hora, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Sarajevská zima, Septembre Musical Montreux-Vevey, Konvergencie Bratislava, Bach Before&After Istanbul, Les Flaneries de Musicales Reims, Arte sacro Madrid a mnoho dalších.

Terezie Fialová se ráda pouští do uvádění soudobých děl. Premiérovala například klavírní kvartet anglického skladatele Edwarda Nesbita, skladbu Martina Smolky Smutek utek (společně s Jiřím Bártou) či Koncert pro klavírní trio a orchestr L'Isolla della Citta dánského autora Benta Sørensena (sEben triem). Na festivalu Pražské jaro 2019 provedla ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Pietari Inkinenem extrémně náročný Klavírní koncert Petra Ebena.

S houslistou Romanem Patočkou a violoncellistou Jiřím Bártou tvoří komorní uskupení Eben trio, jedno znejvýznamnější klavírních trií vČeské republice smezinárodním renomé. Soubor je držitelem Ceny Spolku pro komorní hru České filharmonie a zvítězil na mezinárodní soutěži komorních souborů v Lausanne. Společně hostovali na mnoha významných zahraničních pódiích, jako například v pařížském Auditoriu de Louvre, mnichovském Gasteigu, hamburské Laeszhalle, v Kennedyho centru ve Washingtonu, v National Hall of Performing Arts v Pekingu či v Oriental Arts Center v Šanghaji.

Podílela se na natočení tří CD (ArcoDiva), deska věnovaná skladateli Petru Ebenovi získala vAnglii ocenění Recording of the Month a IRR Outstanding. V listopadu 2021 vydala společně svioloncellistou Jiřím Bártou u vydavatelství Animal Music „v soustředěném a strhujícím provedení“ kompletní nahrávku Beethovenových sonát pro klavír a violoncello. Vrámci komponovaných pořadů hudby a slova spolupracovala svýznamnými hereckými osobnostmi jako Josefem Somrem, Sašou Rašilovem a Petrem Štěpánkem. 

 

: ve spolupráci

: mediální partneři

Tyto stránky používají cookies