CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2023| 2024

13. 5. 2024  |  19:30    

IVO KAHÁNEK

Ivo Kahánek patří k nemnoha pianistům, kteří si mohou dovolit hrát cokoli, a vždycky to bude pro posluchače nezapomenutelný zážitek. Jeho interpretační umění se vyznačuje nevšední emocionální silou, hloubkou a schopností vystihnout podstatu díla. Je pověstný svým darem napojit se na publikum a doslova vplout do atmosféry koncertního sálu. Se zralým technickým nadhledem uvádí repertoár od baroka po modernu s těžištěm v romantické hudbě. Ve světě je považován za specialistu na interpretaci české hudby. Ostatně v roce 2020 to stvrdila jedna z nejprestižnějších hudebních cen světa v oblasti klasické hudby BBC Music Magazine Awards za nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Na klavír C. Bechstein „kouzlil“ v Anežském klášteře již v roce 2019 – jeho recitálem tenkrát vyvrcholil první ročník Hybatelů rezonance. Na šestou sérii cyklu chystá opět osobitý program připravený na míru nástroji i koncertnímu sálu.

Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a pražské HAMU ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také studijní stáž na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama a řadu mistrovských kurzů pod vedením předních osobností (mj. Karl-Heinz Kämmerling, Christian Zacharias, či Peter Frankl). V roce 2004 se stal absolutním vítězem soutěže Pražského jara a svou světovost potvrdil hned tři roky nato při debutu na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde vystoupil pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v doprovodu BBC Symphony Orchestra. Živě přenášený koncert nabízí jako digitální download i Deutsche Grammophon. 

V roce 2014 byl po Rudolfu Firkušném teprve druhým Čechem, který dostal pozvánku k vystoupení s Berlínskými filharmoniky. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. V roce 2018 se stal držitelem ceny Classic Prague Award a v roce 2022 byl nominován na prestižní cenu Opus Klassik. Porotu zaujal svou nahrávkou kompletního klavírního díla Antonína Dvořáka pro Supraphon. Soubor čtyř CD vydaný roku 2021 obsahuje pět hodin hudby a některé skladby byly na něm zaznamenány vůbec poprvé. Album získalo též Cenu Anděl, nominaci na International Classical Music Awards (ICMA) a celou řadu nadšených recenzí. Například hudební magazín Gramophone napsal, že „Kahánek interpretuje každou skladbu tak, jako by byla pro něj vším… Jde o skvělý komplet, který by neměl žádný milovník romantické hudby nechat bet povšimnutí“.

Pro Supraphon, s nímž v roce 2007 podepsal exkluzivní spolupráci, natočil již třináct CD. Vedle děl Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka zaznamenávají skladby Fryderyka Chopina, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Françaixe či Jacquesa Iberta. Z četných ocenění zmiňme alespoň prestižní Diapason d’Or a výběry měsíce v časopisech Opernwelt a Opera News za nahrávku Písní Bohuslava Martinů z roku 2019 (společně Martinou Jankovou a Tomášem Králem). Pravidelně natáčí též pro Českou televizi a Český rozhlas.

Ivo Kahánek má za sebou úspěšná vystoupení s mnoha předními orchestry, například s Českou filharmonií, s Vídeňskými či Essenskými symfoniky, Mahler Chamber Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Curyšským komorním orchestrem, PKF – Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK nebo Filharmonií Brno. Vedle sólové dráhy se věnuje též komorní hře (zejména s Dvořákovým triem), písňovým recitálům a dramaturgické i pedagogické činnosti – nejen na zavedených institucích jako HAMU či Pražská konzervatoř, ale též v rovině mentoringu v rámci Akademie MenART.

: ve spolupráci

: mediální partneři

Aficionado s.r.o., IČO: 04693850.

Tyto stránky používají cookies

Přijmout