CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2023| 2024

6. 11. 2023  |  19:30

JITKA ČECHOVÁ

Za své interpretační kvality získala klavíristka Jitka Čechová celou řadu ocenění a je pravidelně zvána na velké hudební scény i festivaly. Hudební kritika vyzdvihuje její výraz plný plasticity i síly, spontánní radost ze hry, precizní kulturu úhozu spojenou s fantastickou virtuozitou a delikátní práci s detaily. Nedílnou složkou její hudební identity je komorní hudba. Té se věnuje s plným emotivním zaujetím zejména jako pianistka Smetanova tria, jež patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Ovšem do všech jejích hudebních aktivit se výrazně propisuje brilantní technická vybavenost jejího sólistického zázemí.

Jitka Čechová je u nás i ve světě hrdou propagátorkou české hudební tradice. Z českých děl vychází i dramaturgie jejího recitálu pro cyklus Hybatelé rezonance. Publikum se může těšit na skladby Vítězslava Nováka, Josefa Páleníčka, Jaroslava Ježka nebo Leoše Janáčka. Jedním ze skladatelů, k němuž má její hudební srdce nejblíže, patří Bedřich Smetana. V roce 2014 dokončila pro Supraphon dosud nejucelenější nahrávku jeho kompletního klavírního díla. Časopis Diapason tento soubor osmi CD označil za „dokonalou nahrávku, která pro své kvality stojí za objevení tohoto neprávem opomíjeného repertoáru“, rakouský tisk neváhal komplet nazvat „velkou hudební událostí“ a zážitkem, který přináší „úplná kouzla se zvukem“. Dílo B. Smetany bylo též náplní jejích dvou koncertů v rámci světoznámého festivalu v Edinburghu. Ovšem stranou jejího zájmu nezůstává ani soudobý repertoár. Například jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů 20. století Zdeněk Lukáš jí věnoval svůj 3. klavírní koncert, který s velkým ohlasem premiérovala na turné po Německu se Symfonickým orchestrem Südwestfunku pod taktovkou Petra Altrichtera. 

Jitka Čechová vystudovala Pražskou konzervatoř (u profesora Jana Novotného) a pokračovala na Akademii múzických umění v Praze pod vedením profesora Petera Toperczera. Velký vliv na rozvoj její hudební individuality měla postgraduální studia u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu. Další zkušenosti sbírala na mistrovských kurzech Rudolfa Kehrera ve Výmaru, Eugena Indjice a Lazara Bermana v Piešťanech. Vystoupila například s Bamberskými symfoniky, PKF – Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem Durban, Jihoněmeckou filharmonií Konstanz, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK či Mnichovskými symfoniky. Její klavírní mistrovství zaznělo na festivalech Pražské jaro, Janáčkův máj, Ticino Musica či na přehlídkách v Baden-Badenu, Štýrském Hradci nebo Paříži.

Vedle cen z celé řady prestižních klavírních soutěží má na svém kontě plejádu ocenění za vynikající nahrávky. Například v roce 2017 získala se Smetanovým triem prestižní BBC Music Magazine Award za nahrávku hudby Bohuslava Martinů. Mezi díly, jež natočila, jsou třeba Šostakovičův 1. klavírní koncert, Lisztův Totentanz, Dvořákův Klavírní koncert g moll, trojkoncerty Voříška a Beethovena či komplet koncertů Clary a Roberta Schumannových. Nedávno dokončila souhrnnou nahrávku klavírních koncertů Josefa Páleníčka, v současnosti se podílí na unikátní souborné nahrávce 550 sonát Domenica Scarlattiho pro Český rozhlas.

V posledních letech se Jitka Čechová věnuje též mistrovským kurzům, které vede v Praze, Londýně, Northern College of Music v Manchesteru, Campos do Jordao v Brazílii, Colburn School University v Los Angeles, v Eau Claire ve Wisconsinu v USA a v Luxemburgu.

: ve spolupráci

: mediální partneři

Aficionado s.r.o., IČO: 04693850.

Tyto stránky používají cookies

Přijmout