CZ
EN

Hybatelé rezonance

klavírní recitály 2023| 2024

8. 4. 2024  |  19:30

VÍT KŘIŠŤAN

Pianista a skladatel Vít Křišťan účinkuje vedle autorských projektů v mnoha kapelách, například Roberta Balzara, Dana Bárty, Jaromíra Honzáka či Marty Kloučkové. Ovšem i z pozice „pouhého“ kapelového hráče se podílí na hudebním směřování formací a v řadě z nich je slyšet jeho rukopis. Na podobné bázi jsou založena i další uskupení, ve kterých pianista figuruje, ať už jde o kvintet Inner Spaces, nebo skupinu skladatelů Pražská šestka, která komponuje pro big band Concept Art Orchestra Štěpánky Balcarové. Právě tento big band po boku Symfonického orchestru Českého rozhlasu v květnu 2023 premiéroval Křišťanovu suitu Mandala, jež vedle detailně proaranžovaných pasáží nabízí i prostor pro improvizaci. Právě na ni a na sílu přítomného okamžiku se mohou těšit návštěvníci jeho autorsky pojatého recitálu v rámci VI. cyklu Hybatelé rezonance.

Vít Křišťan je považován za jazzového pianistu, ovšem dlouho se věnoval hlavně klasice – napřed na ZUŠ v Humpolci, později pod vedením Iriny Kondratěnko. Na jazzové piano se zaměřil na Konzervatoři Jaroslava Ježka ve třídě Jiřího Růžičky a Ondřeje Kabrny. Jazz na univerzitní úrovni odešel studovat na známou jazzovou akademii v polských Katovicích a později do Dánska (Odense). Ke klasické hudbě se ale vrací neustále, mimo jiné i díky vlivu elitního jazzového pianisty Brada Mehldaua, s nímž absolvoval jeden z workshopů. Mezi svými vzory uvádí též legendárního pianistu a skladatele Billa Evanse, do jehož desky Waltz for Debby se asi v 16 letech doslova „zbláznil“ a prý se v té době rozhodl se, že jazzové piano je pro něj to pravé.

Vít Křišťan vystoupil snad na všech zásadních jazzových světových festivalech (Kodaň, Londýn, Edinburgh, Muri, Klaipeda, Afyon, Paříž, Budyšín, Salcburk…). V Polsku, jež patří k jazzovým „velmocem“, hostoval v Sopotech, Gdyni, Krakově, Lodži, Varšavě, Jelení Hoře i ve Vratislavi na festivalu Jazz nad Odrou, kde byl oceněn v roce 2009 jako druhý nejlepší festivalový hráč. Výčet zahraničních hudebníků, s kterými již spolupracoval, je podobně ohromující – namátkou Bo Stief, Niels Berg, Hugo Rasmussen, Shayna Steele, Marc Bernstein, Veronika Harcsa, Grzegorz Karnas, András Dés…

U labelu Animal Music vydal dvě autorská CD – debutové Imprints je z roku 2013, v roce 2017 se autorsky podílel na triovém projektu Torok – Slavík – Křišťan. Jako hráč a v některých případech částečně i skladatel se podílel na řadě dalších nahrávek; čtyři z nich byla oceněna Cenou Anděl jako nejlepší česká jazzová alba roku (Early Music a Uncertainty Jaromíra Honzáka, album Light Year kapely Inner Spaces a Prague Six big bandu Concept Art Orchestra). V roce 2019 uvedl s Concept Art Orchestra premiéru svého Koncertu pro klavír a jazzový orchestr. V roce 2022 se podílel jako improvizující pianista na světové premiéře písňového cyklu Martina Brunnera a Markéty Foukalové „Svou chvíli“.

Vít Křišťan je také vytíženým pedagogem – působí na pražské HAMU, brněnské JAMU a na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze. Jako lektor se zúčastnil jazzových seminářů a workshopů v Dánsku, Německu, Polsku, Jižní Koreji, Srbku a Gruzii.

: ve spolupráci

: mediální partneři

Aficionado s.r.o., IČO: 04693850.

Tyto stránky používají cookies

Přijmout